Past Grand Masters

LIVING PAST GRAND MASTERS

 

2013 Francis E. Gayton, PGM, Kearsarge Lodge No. 217


2012 Robert D. Comer, PGM, Fraternity Lodge No. 118


2011 Craig Cellitti, PGM, Pequod Lodge No. 229

 

2010 Gerard Gilmore, Jr, PGM,  Bethesda Lodge No 30

 

2009 Neville Richen, PGM, Nantucket Lodge No. 66

 

2008 Barry G. Rector, PGM, Nantucket Lodge No. 66

 

2007 Stephen Umlah, PGM, Everett Lodge No 36

 

2006 John G. Slaney, PGM, Rising Sun Lodge No. 99

 

2004 Robert W. Gatchell, PGM, Zenith Lodge No. 42

 

2003 Robert J. Eddy, PGM, Zenith Lodge No. 42

 

2002 Richard Whelan, PGM, Rising Sun Lodge No. 99

 

2000 Thomas Jordan, PGM, Kearsarge Lodge No. 217

 

1999 Samuel C. White, PGM, Amherst Lodge No. 152

 

1998 Clarence Plant, PGM, Worcester Lodge No. 56

 

1997 Donald E. McLaren , PGM, Worcester Lodge No. 56

 

1996 Walter J. Johnson, PGM, Rising Sun Lodge No. 99

 

1995 William F. Burdick, Jr., PGM, Nantucket Lodge No. 66

 

1994 Edward J. Carroll, PGM, Bass River Lodge No. 141

 

1992 Steven R. Morrow, PGM, Zenith Lodge No. 42

 

1990 Raymond S. LaBorde, PGM, Springfield Lodge No. 235

 

1989 Richard B. McDonald, PGM, Friendship Lodge No. 20

 

1987 Glover B. Preble, Jr., PGM, Kearsarge Lodge No. 217

 

1976 George E. Shaw, PSGM, Pequod Lodge No. 229

 

1975 Christopher T. Winders, PGM, Massachusetts Lodge No. 1

 

 

DECEASED PAST GRAND MASTERS


1823-1827 - Daniel Hershey, Siloam No. 2


1828-Issac T. Dupee, Siloam No. 2


1829-Josiah H. Robinson, Siloam No. 2


1841 - Daniel Hershey, Massachusetts No. 1


1843 - Edwin H. Chapin, Bunker Hill No. 14


1844 - Thomas F. Norris, New England No. 4


1845 - Newell A. Thompson, Suffolk No.8


1846 - Eleazer M. P. Wells, Siloam No. 2


1847 - William E. Parmenter, New England No. 4


1848 - William E. Ellison, Montezuma No. 33


1849 - Samuel Wells, Nonotuck No. 61


1850 - James M. Usher, Bay State No. 40


1851 - Joseph L. Drew, Massachusetts No. 1


1852 - Timothy Ingraham, Acushnet No. 41


1853 - William A. Bell, Montezuma No. 33


1854 - John R. Mullin, Siloam No. 2


1855 - Samuel B. Krogman, Massachusetts No. 1


1856 - Caleb Rand, Howard No. 22


1857 - Charles E. Buckingham, Suffolk No.8


1858 - William Marble, Franklin No. 23


1859 - Philip K. Hills, Quascacuquen No. 39


1860 - Nathaniel Adams, Tremont No. 15


1861 - Samuel Leonard, Hampden No. 27


1862 - Enos H. Tucker, Siloam No. 21


1863 - Joseph S. Jones, Suffolk No. 8


1864 - William E. Ford, Siloam No. 2


1865 - Samuel W. Hodges, Stoughton No. 72


1866 - E. Dana Bancroft, Fredonian No. 103


1867 - Charles S. Burgess, Tremont No. 15


1868 - Levi F. Warren, Essex No. 26


1869 - Thomas C. Porter, Siloam No. 2


1870 - Corless Wadleigh, Boston No. 25


1871 - Albert B. Plimpton, Overlin No. 28


1872 - George B. Hamlin, New England No. 4


1873 - Fred C. Davis, Siloam No. 2


1874 - Julius L. Clarke, Franklin No. 23


1875 - Horatio Wellington, Bunker Hill No. 14


1876 Richard Drown, Bay State No. 40


1876 - Horace W. Stickney, Bethesda No. 30


1877 - John U. Perkins, Winnisimmet No. 24


1878 - Albert L. Fessender, North Star No. 144


1879 - William W. Gardner, DeSoto No. 155


1880 - James T. Joslin, Hudson No. 154


1881 - Henry W. Clark, Bunker Hill No. 14


1882 - Francis Jewett, Oberlin No. 28


1883 - Samuel Cochra, Norfolk No. 48


1884 - Henry W. Clark, Bunker Hill No. 14


1885 - Edwin L. Pillsbury, Howard No. 22


1886 - William M. Hill, Fraternity No. 188


1887 - Robert W. Taber, Acushnet No. 41


1888 - Alfred S. Pinkerton, Worcester No. 56


1889 - Edward H. Kavanagh, West Lynn No. 65


1890 - Henry Denver, DeSoto No. 155


1891 - Jay B. Crawford, Commonwealth No. 3


1892 - James M. Price, New England No. 4


1893 - Louis A. Cook, Wildey No. 21


1894 - Henry E. Ruggles, King David No. 7


1895 - Austin S. Esty, Paul Revere No. 184


1896 - Winifield S. Nevins, Fraternity No. 118


1897 - John Corkhill, Berkshire No. 57


1898 - Charles Q. Tirrell, Takawambalt No. 59


1899 - Nathaniel J. Fish, Sabbatia No. 225


1900 - William F. Dusseault, Malden No. 201


1901 - Newell D. Johnson, Governor Gore No. 198


1902 - Charles N. Bushell, Vesta No. 166


1903 - Summer P. Lawerence, North Star No. 144


1904 - George H. Fuller, Worcester No. 56


1905 - Napoleon B. Dana, Paul Revere No. 184


1906 - Joseph Belcher, Rising Star No. 76


1907 - William A. Hastings, Malden No. 201


1908 - William C. Collett, Tremont No. 15


1909 - Charles B. Perry, Morning Star No. 130


1910 - Horace M. Sargeant, Mizpah No. 152


1911 - George L. Marshall, Caleb Rand No. 197


1912 - John W. Roberts, Hampden No. 27


1913 - William M. Walker, Suffolk No. 8


1914 - James Bennett, Kearsarge No. 217


1915 - J. Herbert Simpson, Zenith No. 42


1916 - Clifford L. Mahoney, Ridgely No. 112


1917 - Lavater W. Powers, Prospect No. 35


1918 - Samuel K. Walker, West Lynn No. 56


1919 - George L. Dolloff, Paul Revere No. 184


1920 - Silas D. Reed, Sabbatia No. 225


1921 - William S. Barker, Zenith No. 42


1922 - Allan A. Rideout, Trans. to Arizona


1923 - Frank G. Potter, Nonantum No. 116


1924 - Gilbert M. Mason, Franklin No. 23


1925 - Arthur F. Douglass, Winnisimmet No. 24


1926 - Herbert B. Bond, Worcester No. 56


1927 - Charles T. Griffiths, Forest No. 148


1928 - Waldo S. Ford, Franklin No. 23


1929 - Ralph F. Morton, DeSoto No. 155


1930 - William Walton, Dunstar No. 220


1931 - George W. Chandler, Geo. Washington No. 8


1932 - William A. Jones, Cape Cod No. 226


1933 - Cecil Taylor, Boston No. 14


1934 - James F. Gaylord, Bay Path No. 234


1935 - Frank T. Currie, Mt. Sinai No. 169


1936 - Lewis S. Bruns, Winnisimmet No. 24


1937 - Walter E. Taylor, Tisquantum No. 4


1938 - James P. Farnsworth, Standish No. 177


1939 - J. Ashton Nickerson, Zenith No. 42


1940 - G. Frank Tinney, Milford No. 223


1941 - Clarence H. Gilman, Longfellow No. 202


1942 - Raymond E. Wentzel, Soughegan No. 38


1943 - Verdie A. Dodds, Jamaica Plain No. 18


1944 - Arthur K. Torrey, Home No. 162


1945 - Harold L. Chalker, Hampden No. 27


1946 - Arthur J. Boucher, Longfellow No. 202


1947 - Russel P. Wentworth, Prospect No. 335


1948 - L. Wilbur Munsey, General No. 200


1949 - Earnest A. Pearson, East Lynn No. 207


1950 - Herbert P. Goodwin, Boston No. 14


1951 - Alvern P. Clough, James B. Barnes No. 10


1952 - Albert Lavine, King Solomon No. 236

 

1953 - H. Glenwood Burwell, Siloam Lodge No.2


1954 - Harry C. Hawthorne, Massasoit Lodge No. 69


1955 - Paul P. Thivierge, Melrose Lodge No. 157


1956 - R. Hartley Edes, Mt Roulstone Lodge No. 98


1957 - Alvin E Bissett, East Lynn Lodge No.27


1958 - Earle W. Baldwin, Pequod Lodge No. 229


1959 - Chester M. Carr, Friendship Lodge No. 20


1961 - Harry C. Mitton, Rising Star Lodge No. 99


1962 - Orlando S. Colburne, Malden Lodge No. 201


1963 - Charles D. Milton, Kearsarge Lodge No. 217


1964 - Edgar F. Allen, Magnolia Lodge No. 149


1965 - Earle L. Draper, Rising Sun Lodge No.99


1966- Edward W. Doucette, Kearsarge Lodge No.217


1967 - Robert E. Ellis, Souhegan Lodge No. 38


1968 - Wilbert S. MacRae, Prospect Lodge No. 35


1969 - Charles A. Marshall, East Lynn Lodge No. 207


1970 - Leslie H. Cady, Ware Lodge No. 209


1971 - David B. Kravetz, King Solomon Lodge No. 236


1972 - Paul A. Anderson, Rising Sun Lodge No.99


1973 - Raymond E. Olson, Souhegan Lodge No. 38


1974 - Sidney C. Winters, Massachusetts Lodge No. 1


1979 - Hugo A. Santoro, William F. Ray Lodge No. 71


1981 - Chester A. Baldwin, Sr., Pequod Lodge No. 229


1982 - George J. Hughes, Herman Dexter Lodge No. 133


1983 - Earle L. Voigt, Everett Lodge No. 36


1984 - Carrol M. Swaine, Leominster Lodge No.86


1994 - Orrin J. Eaton, Bass River Lodge No.141

 

2001 - Oscar A. Gayton, Kearsarge Lodge No. 217

 

2005 Michael Beaulieu, PGM, Amherst Lodge No. 152

 



 

 

 

 

 

This site was designed and developed by JohnsonWebApps